2011 Event

Past Winners
Media Room
About Pikeville
Register
 

 
 
 
 
 

2010 COMPETITION RESULTS

2008 | 2009 | 2010 | 2011

Pre-Shift I MET I Bench I Mine Rescue Day # 1 I Mine Rescue Day #2 I Mine Rescue Final Results

BG4 Competition

Order Benchman Company
1 Tony Lloyd Black Mountain Resources (White Team)
2 David Rush Consol Energy, Blacksville #2
3 Chris Easterling TECO Coal Company (Blue Team
4 Greg Brashears Arch Coal, Lone Mountain Processing
5 Kevin Bee Consol Energy, Blacksville #2
6 Nathan Diffley Drummond Company (Shoal Creek)
7 Tim Turner Black Mountain Resources (Blue Team)
8 Mark Keyser Mingo Logan Coal Co., Mountain Laurel Green Team
9 Anthony Cook Walter Energy, JWR Mine #7
10 Scott Maggard Cumberland River Coal Company
11 Bob Volpe Consol Energy, Blacksville #2
12 Rages Matney Brooks Run Mining Company
13 Brad Justice Cobra Natural Resources
14 Eric Lewis TECO Coal Corporation (Gray Team)
15 Chris Ray Brooks Run Mining Company, LLC
16 Ricky Potter CAM Mining, LLC
17 Jimmy Stanley Massey Energy, East KY
18 Chris Cole TECO Coal Corporation (Blue Team)
19 Tommy Bays CAM Mining, LLC
20 Scotty Earnest Massey Energy, East KY
21 Daniel Orr Massey Energy, Knox Creek Mine Rescue
22 Chuck Childress Cobra Natural Resources
23 Steve Miller Massey Energy, East KY
24 Nick Tipi Consolidation Coal Company, Loveridge #22
25 Tim Stacy TECO Coal Corporation (Gray Team)
26 Otto Bryant Cobra Natural Resources, LLC
27 Reggie Robbins Manalapan Mining
28 Eric Varney Rockspring Development Corporation (Blue Team)
29 James Eldridge Cumberland River Coal Company
30 Rodney Tipton Manalapan Mining
31 Henry Root Left Fork Mining Company

Biopak 240R

Order Benchman Company
1 Patrick Gomez KY Coal Academy, MCC Team
2 Greg Garrison Five Star Mining
3 Shane Meadows Five Star Mining
4 Brandon Tackett ICG Knott County, LLC (White Team)
4 David McGuire ICG Knott County, LLC (White Team)
6 Kyle Dotson Booth Energy (Blue Team)
7 Nicholas Hall ICG Knott County, LLC (White Team)
8 Steven Johnson ICG Knott County, LLC (White Team)
9 Ryan Culbertson KY Coal Academy, MCC Team
10 Daniel Boggs ICG Knott County, LLC (White Team)
11 Tim Thomas ICG Knott County, LLC (White Team)

Biopak 240S

Order Benchman Company
1 Mark Lloyd Patriot Coal, Bluegrass
2 Josh Gibson Patriot Coal, Highland #9
3 Michael Richards Excel Mining, LLC
4 Dwight Baker Patriot Coal, Bluegrass
4 Lathan McIntosh ICG Hazard, LLC (Flint Ridge Blue Team)
6 Tony Pennington ICG Hazard, LLC (Flint Ridge Blue Team)
7 Rick Stroupe ICG Hazard, LLC (Flint Ridge Blue Team)
8 Shawn Miller Peaobdy Energy, Willow Lake
9 Rick Henry Peaobdy Energy, Willow Lake
10 Charles "Jeff" Smith ICG Hazard, LLC (Flint Ridge Blue Team)